top of page

"מתוך נקודות החולשה שבך, צומח הכח שלך"

 

- זיגמונד פרויד

Woman with Silver Star Balloons

בטיפול

אנשים פונים לטיפול ממגוון סיבות ובנקודות זמן שונות בחיים. לרוב אנשים פונים סביב מצבי משבר או תחושת שבר בחייהם. כך למשל פונים סביב אירוע טראומתי, פרידה, מעברים או שינויים משמעותיים, קשיים בהסתגלות ועוד. אחרים פונים עקב תחושות פנימיות המעיקות עליהם כמו תחושות של דיכאון, חרדה, בלבול, תחושה של תקיעות, ריקנות וחוסר מיצוי.


במקרים של טיפול בילדים הפניה נעשית בדרך כלל על ידי ההורה סביב קשיים של הילד המשפיעים על איכות חייו ועל יכולתו לתפקד בהתאם לגילו. במקרים של נוער הפניה יכולה להגיע מהנער/ה החווים מצוקה בחייהם.   


הגישה הטיפולית שלי הינה באוריינטציה דינאמית אינטגרטיבית, המותאמת למטופל. טיפול דינמי הוא טיפול שמטרתו לסייע לאדם להתחבר לכוחותיו הפנימיים, לעודד תובנה והתמודדות עם טווח האתגרים והקשיים בחייו. חקירת הנפש באה בד בבד עם טיפול באיכות החיים, אשר לא פעם מצריכה שילוב של חלקים מעשיים יותר בטיפול. במקרים אלו, ובהתאם למטופל, אני מאמינה כי ניתן לשלב יסודות מעשיים יותר בטיפול על מנת לקדם שינוי במציאות החיצונית במקביל לשינוי המתרחש בעולם הפנימי.    
טיפול דינמי כולל שיחות בהן המטופל יכול לדבר על כל דבר שעולה בדעתו – דברים מההווה, מהעבר וכן גם הגיגיו וחששותיו לגבי העתיד. בטיפול, ניתן לאתר את הגורמים בנפש המטופל, שמסבים לו סבל ותקיעות ולחפש דרכים חדשות לפעולה ולהתמודדות, בדרך לשינוי. בעזרתו של המטפל, המטופל מתבונן בעולמו הפנימי ומנסה להכיר ולבחון חלקים שאינם מוכרים לו ויתכן כי אינם מודעים, אך הינם בעלי השפעה משמעותית על חייו, ולעיתים הינם הגורמים לקשייו.


טיפול הוא מקום להתפתחות הנפש והתודעה, מקום המאפשר צמיחה מתוך עומקים והבנה. בטיפול, מערכת היחסים המתהווה בין המטפל למטופל, מאפשרת התבוננות על תהליכים בינאישיים בחייו של המטופל. הקשר שנוצר בחדר הטיפולים מאפשר למטופל ללמוד על אופי האינטראקציות שהוא יוצר מחוץ לטיפול ולהבינן, ובכך מתאפשרת התנהלות מוצלחת יותר במערכות יחסים זוגיות, משפחתיות ובכלל. המטפל, בתוך המסגרת הטיפולית, מעניק למטופל סביבה מאפשרת, בה המטופל יכול לגלות את העצמי האמיתי והאוטנטי שלו, לחוש חיוני וחי ולממש את כוחות הצמיחה הטבועים בו.


טיפול פסיכולוגי בילדים משלב בין הטיפול לילד עצמו והדרכה הניתנת להורים. ילדים מביאים את עצמם לידי ביטוי במגוון דרכים לטיפול - דרך משחק, אומנות או שיחה. דרך המשחק של הילד והיצירה, מתאפשרת הבנה של עולמו הפנימי ועיבוד של תכנים המעיקים על נפשו. במקביל לעבודה עם הילד יש צורך לעבוד עם המשפחה והורי הילד על מנת להגביר את יעילות הטיפול דרך הגדלת ארגז הכלים של ההורים בהתמודדותם עם האתגרים של ילדם הייחודי.    


עבורי, טיפול הוא מקום אינטימי שבו האדם מביא את החלקים העדינים, החשופים והפגיעים שלו. אני מאמינה שיש לכבד את האדם שמגיע עם נכונות לסוג כזה של חשיפה וכי יש לבחון ביחד מהו הצורך איתו הוא מגיע. דרך חשיבה משותפת עם המטופל אנו מוצאים את הדרך הנכונה עבורו לשהות במרחב הטיפולי באופן שיחווה עבורו כמיטיב. באופן זה נפתחת האפשרות להגיע לתובנות ולרכוש דפוסי חשיבה והתנהגות טובים יותר אשר יעזרו לו לייצר הטבה בחוויה הפנימית שלו, בקשרים עם אחרים משמעותיים ובשגרת חייו.

bottom of page